Кутежево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кутежево
Kuteževo
Кутежево is located in Slovenia
Кутежево
Кутежево
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′48.9″N 14°19′52.2″E / 45.530250° СГШ; 14.331167° ИГД / 45.530250; 14.331167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна13,24 км2 (5,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000446600000446,6 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Кутежево (словенечки: Kuteževo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.