Врбово (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбово
Vrbovo
Врбово is located in Slovenia
Врбово
Врбово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′10″N 14°16′38.4″E / 45.55278° СГШ; 14.277333° ИГД / 45.55278; 14.277333
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,51 км2 (2,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000426000000426 м
Население (2020)
 • Вкупно294
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Врбово (словенечки: Vrbovo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.