Јабланица (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јабланица
Jablanica
Јабланица is located in Slovenia
Јабланица
Јабланица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′22.8″N 14°17′56.1″E / 45.539667° СГШ; 14.298917° ИГД / 45.539667; 14.298917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна6,85 км2 (2,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000427399999427,4 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Јабланица (словенечки: Jablanica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.