Брце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брце
Brce
Брце is located in Slovenia
Брце
Брце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′25.9″N 14°11′19.7″E / 45.573861° СГШ; 14.188806° ИГД / 45.573861; 14.188806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,53 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000493699999493,7 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Брце (словенечки: Brce) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.