Подстењшек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подстењшек
Podstenjšek
Поглед на Подстењшек
Подстењшек is located in Slovenia
Подстењшек
Подстењшек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′7.6″N 14°12′57.4″E / 45.602111° СГШ; 14.215944° ИГД / 45.602111; 14.215944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна0,57 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000422300000422,3 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Подстењшек (словенечки: Podstenjšek) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.