Врбица (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбица
Vrbica
Врбица is located in Slovenia
Врбица
Врбица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′42.9″N 14°17′7.9″E / 45.545250° СГШ; 14.285528° ИГД / 45.545250; 14.285528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000430000000430 м
Население (2020)
 • Вкупно157
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Врбица (словенечки: Vrbica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.