Старод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старод
Starod
Поглед на Старод
Старод is located in Slovenia
Старод
Старод
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°29′56.2″N 14°11′42″E / 45.498944° СГШ; 14.19500° ИГД / 45.498944; 14.19500
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна11,59 км2 (4,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000738799999738,8 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6244

Старод (словенечки: Starod) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.