Косезе (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косезе
Koseze
Косезе is located in Slovenia
Косезе
Косезе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′9.5″N 14°14′30.3″E / 45.552639° СГШ; 14.241750° ИГД / 45.552639; 14.241750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,17 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000405899999405,9 м
Население (2020)
 • Вкупно335
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Косезе (словенечки: Koseze) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.