Сушак (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушак
Sušak
Сушак is located in Slovenia
Сушак
Сушак
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°29′13.3″N 14°19′38.8″E / 45.487028° СГШ; 14.327444° ИГД / 45.487028; 14.327444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512000000512 м
Население (2020)
 • Вкупно83
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Сушак (словенечки: Sušak) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.