Павлица (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павлица
Pavlica
Павлица is located in Slovenia
Павлица
Павлица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°31′18.3″N 14°12′1.1″E / 45.521750° СГШ; 14.200306° ИГД / 45.521750; 14.200306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна0,74 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000623399999623,4 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6244

Павлица (словенечки: Pavlica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.