Прејди на содржината

Томиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томиње
Tominje
Поглед на Томиње
Томиње is located in Slovenia
Томиње
Томиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′47.6″N 14°10′25.8″E / 45.563222° СГШ; 14.173833° ИГД / 45.563222; 14.173833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,02 км2 (1,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564100000564,1 м
Население (2020)
 • Вкупно101
 • Густина25/км2 (65/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Томиње (словенечки: Tominje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.