Прејди на содржината

Фабци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фабци
Fabci
Фабци is located in Slovenia
Фабци
Фабци
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°29′54.2″N 14°20′4.1″E / 45.498389° СГШ; 14.334472° ИГД / 45.498389; 14.334472
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000634600000634,6 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Фабци (словенечки: Fabci) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.