Подтабор (Илирска Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Podtabor
Podtabor
Podtabor is located in Slovenia
Podtabor
Podtabor
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°36′22.8″N 14°13′41.5″E / 45.606333° СГШ; 14.228194° ИГД / 45.606333; 14.228194
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,02 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000553200000553,2 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина34/км2 (89/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6253

Podtabor (словенечки: Podtabor) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.