Рјавче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рјавче
Rjavče
Поглед на Рјавче
Рјавче is located in Slovenia
Рјавче
Рјавче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′22.9″N 14°6′13.4″E / 45.589694° СГШ; 14.103722° ИГД / 45.589694; 14.103722
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,07 км2 (1,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000763700000763,7 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6243

Рјавче (словенечки: Rjavče) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.