Смрје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смрје
Smrje
Смрје is located in Slovenia
Смрје
Смрје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°35′39.1″N 14°11′11.5″E / 45.594194° СГШ; 14.186528° ИГД / 45.594194; 14.186528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна5,09 км2 (1,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000467500000467,5 м
Население (2020)
 • Вкупно109
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6255

Смрје (словенечки: Smrje) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.