Нова Вас кај Јелшане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Вас кај Јелшане
Nova vas pri Jelšanah
Нова Вас кај Јелшане is located in Slovenia
Нова Вас кај Јелшане
Нова Вас кај Јелшане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′18.4″N 14°17′51.2″E / 45.505111° СГШ; 14.297556° ИГД / 45.505111; 14.297556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,41 км2 (1,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000557200000557,2 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина2,3/км2 (5,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Нова Вас кај Јелшане (словенечки: Nova vas pri Jelšanah) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.