Долење кај Јелшане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долење кај Јелшане
Dolenje pri Jelšanah
Долење кај Јелшане is located in Slovenia
Долење кај Јелшане
Долење кај Јелшане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′21.3″N 14°16′0.5″E / 45.505917° СГШ; 14.266806° ИГД / 45.505917; 14.266806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна6,95 км2 (2,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000482300000482,3 м
Население (2020)
 • Вкупно183
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6254

Долење кај Јелшане (словенечки: Dolenje pri Jelšanah) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.