Заречица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заречица
Zarečica
Заречица is located in Slovenia
Заречица
Заречица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°33′29.4″N 14°13′25.5″E / 45.558167° СГШ; 14.223750° ИГД / 45.558167; 14.223750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна1,77 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428100000428,1 м
Население (2020)
 • Вкупно124
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6250

Заречица (словенечки: Zarečica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.