Прејди на содржината

Општина Трбовље

Координати: 46°09′N 15°03′E / 46.150° СГШ; 15.050° ИГД / 46.150; 15.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Трбовље
Občina Trbovlje
општина
Грб на Општина Трбовље
Местоположба на Општина Трбовље во Словенија
Местоположба на Општина Трбовље во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТрбовље
Управа
 • ГрадоначалникЈасна Габрич
Површина
 • Вкупна57,8 км2 (223 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно18.248
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Трбовље (словенечки: Občina Trbovlje) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Трбовље. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.[1]

Населени места

[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Трбовље, општината ги опфаќа и следните населени места:

  1. E-občina. „Občina Trbovlje“. www.trbovlje.si (словенечки). Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]