Прејди на содржината

Општина Вержеј

Координати: 46°35′N 16°10′E / 46.583° СГШ; 16.167° ИГД / 46.583; 16.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Вержеј
Občina Veržej
општина
Грб на Општина Вержеј
Местоположба на Општина Вержеј во Словенија
Местоположба на Општина Вержеј во Словенија
Земја Словенија
СедиштеВержеј
Управа
 • ГрадоначалникСлавко Петовар
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.325
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Вержеј (словенечки: Občina Veržej) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Вержеј. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Вержеј, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Veržej“ (словенечки). Посетено на 2021-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]