Општина Град

Координати: 46°48′N 16°05′E / 46.800° СГШ; 16.083° ИГД / 46.800; 16.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Град
Občina Beltinci
општина
Грб на Општина Град
Местоположба на Општина Град во Словенија
Местоположба на Општина Град во Словенија
Земја Словенија
СедиштеГрад
Управа
 • ГрадоначалникЦветка Фицко
Површина
 • Вкупна37,4 км2 (14,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно2.042
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Град (словенечки: Občina Beltinci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Град. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Град, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Grad“. www.obcina-grad.si (словенечки). Посетено на 2021-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]