Прејди на содржината

Општина Кунгота

Координати: 46°25′N 15°47′E / 46.417° СГШ; 15.783° ИГД / 46.417; 15.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Кунгота
Občina Kungota
општина
Грб на Општина Кунгота
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЗгорња Кунгота
Управа
 • ГрадоначалникТамара Шнофл
Површина
 • Вкупна49,0 км2 (190 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно4.724
 • Густина9,6/км2 (25/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоkungota.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Кунгота (словенечки: Občina Kungota) — општина во Подравскиот регион, североисточна Словенија. Сместена е во западниот дел на ридското подрачје Словенске Горице. Во 2020 г. населението броело 4.724 жители.[1] Седиште е селото Згорња Кунгота.[2]

Населени места

[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  2. Kungota municipal site

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]