Општина Загорје на Сава

Координати: 46°08′N 15°0′E / 46.133° СГШ; 15.000° ИГД / 46.133; 15.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Загорје на Сава
Občina Zagorje ob Savi
општина
Грб на Општина Загорје на Сава
Местоположба на Општина Загорје на Сава во Словенија
Местоположба на Општина Загорје на Сава во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЗагорје на Сава
Управа
 • ГрадоначалникМатјаж Шваган
Површина
 • Вкупна147,1 км2 (56,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно16.439
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Загорје на Сава (словенечки: Občina Zagorje ob Savi) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Загорје на Сава. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Загорје на Сава, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Zagorje ob Savi“. www.zagorje.si (словенечки). Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]