Општина Руше

Координати: 46°32′N 15°30′E / 46.533° СГШ; 15.500° ИГД / 46.533; 15.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Руше
Občina Ruše
општина
Грб на Општина Руше
Местоположба на Општина Руше во Словенија
Местоположба на Општина Руше во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБистрица на Сутла
Управа
 • ГрадоначалникУршка Реполуск
Површина
 • Вкупна60,8 км2 (23,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно7.017
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Руше (словенечки: Občina Ruše) — општина во североисточна Словенија. Седиште на општината е градот Руше. Денес е дел од Подравскиот статистички регион. Лежи на десниот брег на реката Драва западно од Марибор и се протега на југ од планинскиот венец Похорје. Областа е дел од традиционалниот регион Штаерска.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Руше, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]