Бистрица на Сутла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрица на Сутла
Bistrica ob Sotli
Skyline of Бистрица на Сутла
Грб на Бистрица на Сутла
Бистрица на Сутла is located in Slovenia
Бистрица на Сутла
Бистрица на Сутла
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′32″N 15°39′51″E / 46.05889° СГШ; 15.66417° ИГД / 46.05889; 15.66417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3256

Бистрица на Сутла (словенечки: Bistrica ob Sotli) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Населбата е центар на општината Бистрица на Сутла. Населбата се наоѓа на десниот брег на реката Сутла. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.