Општина Пивка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Пивка
Občina Pivka
општина
Pivka wiew.jpg
Грб на Општина Пивка
Местоположба на Општина Пивка во Словенија
Местоположба на Општина Пивка во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПивка
Управа
 • ГрадоначалникРоберт Смрдељ
Површина
 • Вкупна223,3 км2 (86,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.926
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Пивка (словенечки: Občina Pivka) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е градот Пивка. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Пивка, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Pivka“. www.pivka.si (словенечки). Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]