Горња Кошана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горња Кошана
Gornja Košana
Поглед на Горња Кошана
Горња Кошана is located in Slovenia
Горња Кошана
Горња Кошана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′54.6″N 14°6′50.7″E / 45.665167° СГШ; 14.114083° ИГД / 45.665167; 14.114083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна8,81 км2 (3,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000469800000469,8 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Горња Кошана (словенечки: Gornja Košana) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.