Јуршче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуршче
Juršče
Јуршче is located in Slovenia
Јуршче
Јуршче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′56.9″N 14°17′42.6″E / 45.665806° СГШ; 14.295167° ИГД / 45.665806; 14.295167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна36,77 км2 (14,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000706600000706,6 м
Население (2020)
 • Вкупно155
 • Густина4,2/км2 (11/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Јуршче (словенечки: Juršče) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.