Парје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парје
Parje
Поглед на Парје
Парје is located in Slovenia
Парје
Парје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′46″N 14°13′3.6″E / 45.66278° СГШ; 14.217667° ИГД / 45.66278; 14.217667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,78 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000543100000543,1 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Парје (словенечки: Parje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.