Бује (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бује
Buje
Бује is located in Slovenia
Бује
Бује
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′19.8″N 14°5′15.2″E / 45.655500° СГШ; 14.087556° ИГД / 45.655500; 14.087556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна5,18 км2 (2,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000452199999452,2 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6217

Бује (словенечки: Buje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.