Прејди на содржината

Неверке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неверке
Neverke
Неверке is located in Slovenia
Неверке
Неверке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′57.5″N 14°8′14.3″E / 45.665972° СГШ; 14.137306° ИГД / 45.665972; 14.137306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,36 км2 (1,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000443199999443,2 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина33/км2 (86/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Неверке (словенечки: Neverke) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.