Прејди на содржината

Шилентабор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилентабор
Šilentabor
Шилентабор is located in Slovenia
Шилентабор
Шилентабор
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′56.2″N 14°12′30.2″E / 45.648944° СГШ; 14.208389° ИГД / 45.648944; 14.208389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна0,95 км2 (0,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000735500000735,5 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Шилентабор (словенечки: Šilentabor) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.