Чепно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепно
Čepno
Поглед на Чепно
Чепно is located in Slovenia
Чепно
Чепно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′14.9″N 14°5′47.5″E / 45.670806° СГШ; 14.096528° ИГД / 45.670806; 14.096528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна2,25 км2 (0,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564799999564,8 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Чепно (словенечки: Čepno) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.