Прејди на содржината

Градец (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градец
Gradec
Градец is located in Slovenia
Градец
Градец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′38.9″N 14°11′4.2″E / 45.694139° СГШ; 14.184500° ИГД / 45.694139; 14.184500
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна0,59 км2 (0,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000575100000575,1 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина130/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Градец (словенечки: Gradec) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.