Нова Сушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Сушица
Nova Sušica
Поглед на Нова Сушица
Нова Сушица is located in Slovenia
Нова Сушица
Нова Сушица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′13.4″N 14°8′46.4″E / 45.653722° СГШ; 14.146222° ИГД / 45.653722; 14.146222
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна2,78 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000439000000439 м
Население (2020)
 • Вкупно96
 • Густина35/км2 (89/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Нова Сушица (словенечки: Nova Sušica) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.