Словенска Вас (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенска Вас
Slovenska vas
Поглед на Словенска Вас
Словенска Вас is located in Slovenia
Словенска Вас
Словенска Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′6.5″N 14°12′45.1″E / 45.701806° СГШ; 14.212528° ИГД / 45.701806; 14.212528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна4,39 км2 (1,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566200000566,2 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Словенска Вас (словенечки: Slovenska vas) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.