Прејди на содржината

Трње (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трње
Trnje
Поглед на Трње
Трње is located in Slovenia
Трње
Трње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′11.1″N 14°13′29.7″E / 45.686417° СГШ; 14.224917° ИГД / 45.686417; 14.224917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна39,45 км2 (15,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000534500000534,5 м
Население (2020)
 • Вкупно265
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Трње (словенечки: Trnje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.