Прејди на содржината

Нарин (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарин
Narin
Поглед на Нарин
Нарин is located in Slovenia
Нарин
Нарин
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′37.4″N 14°11′39.2″E / 45.643722° СГШ; 14.194222° ИГД / 45.643722; 14.194222
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна6,56 км2 (2,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000478100000478,1 м
Население (2020)
 • Вкупно215
 • Густина33/км2 (85/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Нарин (словенечки: Narin) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.