Кленик (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кленик
Klenik
Поглед на Кленик
Кленик is located in Slovenia
Кленик
Кленик
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′43.4″N 14°13′11.6″E / 45.678722° СГШ; 14.219889° ИГД / 45.678722; 14.219889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,34 км2 (1,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000543600000543,6 м
Население (2020)
 • Вкупно181
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Кленик (словенечки: Klenik) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.