Велика Пристава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Пристава
Velika Pristava
Велика Пристава is located in Slovenia
Велика Пристава
Велика Пристава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′27.7″N 14°11′2″E / 45.657694° СГШ; 14.18389° ИГД / 45.657694; 14.18389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000449000000449 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Велика Пристава (словенечки: Velika Pristava) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.