Загорје (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загорје
Zagorje
Поглед на Загорје
Загорје is located in Slovenia
Загорје
Загорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′28.1″N 14°13′22.3″E / 45.641139° СГШ; 14.222861° ИГД / 45.641139; 14.222861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна7,59 км2 (2,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000576600000576,6 м
Население (2020)
 • Вкупно376
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Загорје (словенечки: Zagorje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.