Прејди на содржината

Селце (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце
Selce
Поглед на Селце
Селце is located in Slovenia
Селце
Селце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′7.5″N 14°11′19″E / 45.702083° СГШ; 14.18861° ИГД / 45.702083; 14.18861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна10,3 км2 (4,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000545799999545,8 м
Население (2020)
 • Вкупно264
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Селце (словенечки: Selce) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.