Петелиње (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петелиње
Petelinje
Петелиње is located in Slovenia
Петелиње
Петелиње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′23.3″N 14°11′46″E / 45.689806° СГШ; 14.19611° ИГД / 45.689806; 14.19611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна2,38 км2 (0,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000562500000562,5 м
Население (2020)
 • Вкупно315
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.545

Петелиње (словенечки: Petelinje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.