Мала Пристава (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Пристава
Mala Pristava
Мала Пристава is located in Slovenia
Мала Пристава
Мала Пристава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′50.1″N 14°9′38″E / 45.647250° СГШ; 14.16056° ИГД / 45.647250; 14.16056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,08 км2 (1,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000438000000438 м
Население (2020)
 • Вкупно75
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Мала Пристава (словенечки: Mala Pristava) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.