Сухорје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сухорје
Suhorje
Сухорје is located in Slovenia
Сухорје
Сухорје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′16.9″N 14°6′18.1″E / 45.638028° СГШ; 14.105028° ИГД / 45.638028; 14.105028
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна5,67 км2 (2,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000516700000516,7 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6217

Сухорје (словенечки: Suhorje) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.