Стара Сушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Сушица
Stara Sušica
Стара Сушица is located in Slovenia
Стара Сушица
Стара Сушица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′17.2″N 14°7′55.5″E / 45.654778° СГШ; 14.132083° ИГД / 45.654778; 14.132083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна4,18 км2 (1,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000421399999421,4 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Стара Сушица (словенечки: Stara Sušica) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.