Прејди на содржината

Надање Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надање Село
Nadanje selo
Поглед на Надање Село
Надање Село is located in Slovenia
Надање Село
Надање Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′45.4″N 14°10′36.7″E / 45.645944° СГШ; 14.176861° ИГД / 45.645944; 14.176861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна1,37 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000472899999472,9 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина99/км2 (260/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Надање Село (словенечки: Nadanje selo) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.