Прејди на содржината

Пивка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пивка
Pivka
Поглед на Пивка
Грб на Пивка
Пивка is located in Slovenia
Пивка
Пивка
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′49.6″N 14°11′47″E / 45.680444° СГШ; 14.19639° ИГД / 45.680444; 14.19639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000554000000554 м
Население (2020)
 • Вкупно2.220
 • Густина340/км2 (870/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Пивка (словенечки: Pivka) — мал град во Општина Пивка во западна Словенија. Градот е центар на општината Пивка. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Црква[уреди | уреди извор]

Парохиската црква во градот Пивка е посветена на Свети Петар и припаѓа на Коперската епархија. Втората црква се наоѓа во населбата Радохова Вас во градот и припаѓа на истата парохија и е посветена на Свети Лоренс.[1]

Музеј[уреди | уреди извор]

Воено-историскиот парк Пивка е музеј на тешко вооружување, воени возила, борбени авиони и авиони за обука, хеликоптер и југословенска подморница од класа Уна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Koper, Škofija. „Škofija Koper“. Škofija Koper (словенечки). Посетено на 2021-11-28.
  2. STO. „The official travel guide to Slovenia“. I feel Slovenia (англиски). Посетено на 2021-11-28.