Рибница (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рибница
Ribnica
Рибница is located in Slovenia
Рибница
Рибница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′38.1″N 14°10′7.7″E / 45.627250° СГШ; 14.168806° ИГД / 45.627250; 14.168806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна3,07 км2 (1,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000484100000484,1 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина2,6/км2 (6,7/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6256

Рибница (словенечки: Ribnica) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.