Прејди на содржината

Кал (Пивка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал
Kal
Кал is located in Slovenia
Кал
Кал
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′9.3″N 14°9′53.4″E / 45.669250° СГШ; 14.164833° ИГД / 45.669250; 14.164833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПивка
Површина
 • Вкупна7,35 км2 (2,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000479699999479,7 м
Население (2020)
 • Вкупно334
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6257

Кал (словенечки: Kal) — населба во Општина Пивка во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.